139
1308223

Johann I Drentwett, lockbägare, silver, Augsburg 1695-1700. Barock.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Delvis förgylld, på tre kulfötter, livet med rikt driven och ciselerad dekor av antikiserande profilporträtt i ovaler samt fruktknippen. Även locket med reliefdekor och kulknopp. I locket en minnesmedalj. Stämplar även på locket. Höjd 19,7 cm, vikt 508 gram.