Delvis förgylld, på tre kulfötter, livet med rikt driven och ciselerad dekor av antikiserande profilporträtt i ovaler samt fruktknippen. Även locket med reliefdekor och kulknopp. I locket en minnesmedalj. Stämplar även på locket. Höjd 19,7 cm, vikt 508 gram.