Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
15
1289811

Byrå, troligen Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Otydlig sign i rödkrita under skivan. Längd 111 bredd 51, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Stafsund, Ekerö socken, Uppland, familjen Klinckowström, därefter arv till
Lindö, Runtuna socken, Södermanland, familjen von Rosen.

Svenska slott och herresäten i Sverige, Allhems förlag Malmö 1968. Södermanland del 1 sid 371.