19
1297754

Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.

Byrå, niclas korp (mästare i stockholm 1763-1800), gustaviansk.

Fanerad med jakaranda, amarant, oxel, citronträd samt lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Förkroppad front samt rundade hörn. Längd 113, bredd 54, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Utropspris:

80 000 - 120 000 SEK

7 859 - 11 788 EUR

Klubbat pris:
140 000 SEK
Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.

Om auktionen
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61