Fanerad med jakaranda, amarant, oxel, citronträd samt lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Förkroppad front samt rundade hörn. Längd 113, bredd 52, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.
Svensk privatsamling
Därefter i arv
Torsten Sylven, Mästarnas möbler, Stockholmsarbeten 1700-1850. Norstedts förlag AB, Se sid 216.