Kryddbössor, 4 st, förgyllt silver, London 1700-tal. Ett par av Thomas Shepherd, 1790, en av John Delmester 1760,
en av Jabez Daniell och James Mince 1769. Balusterformade, släta, på livet gravyr för Hertigen av York. Genombrutna lock med vriden knopp. Höjd 13,5-14 cm, total vikt 354 gram.
×
Logga in
Kunde inte logga in