Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
21
1313032

Byrå, tillskriven Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med mahogny, färgad lönn, björk, rosenträ, amarant med flera träslag. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar på övre lådan med blommor. Undre och mittersta lådan med medaljong upphängd i bandrosett och lagergirlander. Sidor med urnor. Längd 76, bredd 49, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.