210
1293287

Frédéric Rudolphi, kanna och fat, silver, (Paris 1842-1872). Renässans-stil.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 530 - 3 970 EUR
3 680 - 4 140 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Delvis förgyllda. Balusterformad kanna, på rund fot samt med uppsvängt handtag. Heltäckande reliefdekor med putti, nymfer och delfiner. Fatet med bladbård, ansiktsmaskaroner samt Neptun, Diana m. fl. Kannans höjd 43 cm, vikt 1959 gram. Fatets diameter 45 cm, vikt c:a 1440 gram.

Kannan med lagning vid nedre handtagsfästet, foten med bristning, buckla.