211
1290477

Terrin, silver 950/1000, Frankrike 1800-talets slut. Louis XV-stil.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 490 - 3 920 EUR
3 650 - 4 110 USD
Klubbat pris
43 000 SEK

Rund, på indragen fot, dekor av godroner och bladkartusher med eklöv, parställda gjutna handtag. Lockets knopp i form av rotfrukter och grönsaker. Fransk exportstämpel och Svenska importstämplar. Bredd 45 cm, diameter 35 cm, höjd 37 cm. Total vikt 5840 gram.