Arne Jones E1299
259
1296779

Åkdyna, broderad, ca 51-52 x 104,5-107 cm, signerad och daterad COS BMD ANO 1833, Skåne.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Olivgrön botten med polykroma broderier av blomsterkorg, stiliserade blommor och blomranka. Rött bakstycke.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, lagningar och malskador.

Jämför hörnblommorna: ICOC XII, 2011 Stockholm, Stockholm/Värnamo 2012, redaktör Granlund, Anette, text och färgplanscher sid 144-145.