261
1320112

Åkdyna, krabbasnår, halvkrabba och rosengång, ca 47 x 115,5-116 cm, Skåne 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Tre ljusröda fält med stora polykroma åttabladsstjärnor och små stiliserade blommor samt fyra benvita bårder med varierande mönster. Randmönstrat bakstycke med stiliserade blommor och ornament.

Slitage, smutsig, fläckar, skador, hål. Delar av fyllningen kvar.