264
1321318

Teduk, linnedamast, "Lilla blomsterkorgen", ca 143,5 x 144 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Mittfältet med strödda blomkvistar och i mitten blomsterkorg. Bred bård med lager- och ekkvistar. Invävt Wadstena Fabrik N 6. Vadstena fabrik 1820-tal.
Nationalmusei utställningskatalog Damast på bordet medföljer detta nr.

Obetydligt slitage, smärre fläckar.

Proveniens

Karin von Porats samling.

Nationalmuseum, Damast på bordet, 19 september - 25 november 1990, nr 35.

Nationalmusei utställningskatalog nr 536, Damast på bordet, Uddevalla 1990, nr 35, sid 44-45.