263
1321319

Teduk, linnedamast, ca 131-132 x 136,5-137,5 cm, med alliansvapen.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Mittfältet med strödda blommor och blad samt stort alliansvapen: af Klinteberg och von Gegerfelt. Hedvig Maria af Klinteberg (1790-1864, gift 1812 med Carl Adolf von Gegerfelt (1779-1837). Flera bårder. I hörnen medaljonger med invävda initialer B.R. Invävt Wadstena Fabrik N 6. Vadstena 1830- eller 1840-tal.

Ställvis något slitage, smärre fläckar. Två sidor med slitage.

Proveniens

Karin von Porats samling.

Nationalmuseum, Damast på bordet, 19 september - 25 november 1990, nr 39.

Nationalmusei utställningskatalog nr 536, Damast på bordet, Uddevalla 1990, nr 39, sid 49.