269
1323872

Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 280,5-290 x 432,5-436 cm, signerad ViTRA.M.R.D'AVBVSON

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

(Manufacture Royale d’Aubusson). Efter förlagor av Jean-Baptiste Oudry. Frankrike 1700-talets förra hälft. Blysigill med Bourbons vapen. En av en svit med sex vävda tapeter som alla säljs på denna auktion. Polykromt landskap med stora träd, blommor, en fontän samt i mitten en jakthund som lurpassar på en fågel. I fonden byggnader. Bred bård med blom- och bandrosettsranka samt i hörnen stora rocailleliknande ornament. Ull och silke. Ställvis fodrad.

Möjligen reducerad och ihopsatt. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, ivävningar, lagningar.

Proveniens

Privat samling från en svensk adelsfamilj.