275
1297166

Broderi, antik persisk sammet, ca 150 x 103,5 cm, 1700 - 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd sammet med polykroma broderier i silke och metalltrådar. Dekor av stor medaljong, inskriptioner på tre olika ställen, fåglar och hörnornament. Bred bård med blomranka. Fodrad.

Ställvis något slitage, smärre skador och lagningar.

Proveniens

Privat samling.

Nationalmuseum, Stockholm, "Persisk konst i Sverige", 17 april-12 augusti 1973, kat nr 189.