276
1292890

Elefanttäcke för parader, ca 202 x 151,5 cm, troligen Indien omkring 1900.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Botten med gul- och vitmetall, möjligen guld och silver. Polykrom dekor av applikationer i form av spaljémönster med mogulliknande blommor. Smal bård med blom- och bladranka. En kalamkar som foder.

Ställvis slitage - sidenapplikationerna framförallt, fläckar, skador, revor. Fodret med revor.