277
1288052

Broderi, antik suzani, Ura Tube eller Ferganadalen, ca 250,5-253,5 x 185,5-191,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Fem ihopsydda våder. Benvitmelerad botten med polykrom dekor av stora stiliserade blommor samt blad- och blomrankor. Smal bård med blom- och bladranka.
Det finns två likartade exempel i Keshte (the Wolf Collection), nummer 10 och 18, nr 18 med liknande design som denna men som troligen är senare. Det finns två andra relaterade suzanis i Victoria and Albert
Museum i London: 81-1896, som har liknande bårder som denna, och CIRC. 871-1900, en nisch som har liknande botehmönster etc.

Något slitage, smutsigt, fläckar, lagningar, smärre skador. Sidorna med smärre skador.

Proveniens

Samma privata svenska samling som de övriga två suzanibroderierna på auktionen.

Bukowskis tackar experten Penny Oakley, London, för hjälp med attribuering av detta suzanibroderi.