278
1289568

Broderi, antik Uzbekistan suzani, sannolikt Tashkent, ca 231,5-237,5 x 160-161 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Fyra ihopsydda våder. Polykrom nästan yttäckande dekor av en stor stjärnformad medaljong, stora stiliserade mörkröda blommor och smärre blommönster. Huvudbård med blommor som ovan.

Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador. Sidorna med smärre skador, ett skadat hörn.

Proveniens

Samma privata svenska samling som de övriga två suzanibroderierna på auktionen.