279
1289564

Broderi, sannolikt antik Uzbekistan suzani, ca 226,5-230,5 x 180-182 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Två ihopsydda våder. Benvitljusbrunmelerad botten med rika broderier i pastellfärger samt gulrött och brunt av stora akantusliknande slingor med stiliserade blommor och granatäpplen. Bård med blad och blommor.

Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador. Sidorna med obetydliga skador.

Proveniens

Samma privata svenska samling som de övriga två suzanibroderierna på auktionen.