280
1279333

Matta, kelim, antik Aksaray, Anatolisk, ca 383,5-409 x 151-159 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Två ihopsydda delar. Benvit botten med stora och små polykroma figurer och stiliserade växter. Smal bård med ranka.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, smärre hål och skador. Långsidorna med smärre skador.

Proveniens

Galleri Shirvan, Avenyn i Göteborg, Kerstin Cruickshank.

Jämför Petsopoulos, Yanni: Kilims, Fribourg 1979, plansch 171, färgplansch 172.