Botten med gul- och vitmetall, möjligen guld och silver. Polykrom dekor av applikationer i form av spaljémönster med mogulliknande blommor. Smal bård med blom- och bladranka. En kalamkar som foder.
Ställvis slitage - sidenapplikationerna framförallt, fläckar, skador, revor. Fodret med revor.