281
1314556

Gallerimatta, antik Centralanatolien, troligen Kirshehir, ca 425 x 101-107 cm

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

(samt en kortsida med ca 2,5 cm ljusgrön slätväv). Vinröd botten med fyra stora sammanhängande polykroma medaljonger med ränder och stiliserade blommor samt längs sidorna halvmedaljonger med blommor liknande "transylvanska" blommor. Bred mörkbrun huvudbård med stor ranka och stiliserade blommor.

Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, smärre skador, obetydliga hål. En kortsida med liten reva.