Mörkblå botten med tätt polykromt heratimönster och benvita hörnornament. Grönmelerad huvudbård med blom- och palmettranka.
Vissa färger ställvis korroderade. Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida saknar några knutrader, baksidan med obetydliga malskador.