285
1320138

Matta, antik Feraghan, ca 579,5 x 234,5 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 760 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med tätt polykromt heratimönster och benvita hörnornament. Grönmelerad huvudbård med blom- och palmettranka.

Vissa färger ställvis korroderade. Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida saknar några knutrader, baksidan med obetydliga malskador.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

839. Serge Charchoune, Utan titel.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
25 000

ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK