291
1315629

Matta, old Isfahan, signerad, ca 217,5 x 176,5 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom- palmett- och arabeskslingor. Ljust grönblå melerad huvudbård med blom- och palmettranka. Signerad Iran -Isfahan-Ghafarian

Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar, varav några stela (Cherook). Långsidorna med trampveck och enstaka lagningar, kortsidorna med skador, slätväv saknas.