292
1296949

Matta, antik/semiantik silke Keshan sk Motashem / Feraghan/, ca 191,5 - 194,5 x 128,5 - 133 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljust kamelhårsfärgad botten med polykrom nisch, blommande träd, kolonner och stor blomstervas. Bred blåmelerad huvudbård med palmetter, blommande träd och vaser.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar var av några stela (chrerook), blekt, ställvis påmålad, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna något avkortade