Benvitmelerad botten med polykroma blommande träd, palmetter, rosor och andra blommor. Bred blå huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis skör (bryts), smärre revor och lagningar. Långsidorna med trampveck, skador och revor, kortsidorna med trampveck och smärre skador, ställvis senare fransar.