Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
296
1321412

Matta, semiantik silke Keshan, ca 212,5-214,5 x 134,5-135,5 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
388 - 484 EUR
443 - 554 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament samt stora palmett-, blom- och arabeskslingor. Vinröd huvudbård med palmett- och blommönster.

Det benvita silket ställvis korroderat. Något slitage, smutsig, fläckar, ställvis skör (bryts). Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar flera knutrader, senare fransar.