Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament samt stora palmett-, blom- och arabeskslingor. Vinröd huvudbård med palmett- och blommönster.
Det benvita silket ställvis korroderat. Något slitage, smutsig, fläckar, ställvis skör (bryts). Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar flera knutrader, senare fransar.