296
1321412

Matta, semiantik silke Keshan, ca 212,5-214,5 x 134,5-135,5 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament samt stora palmett-, blom- och arabeskslingor. Vinröd huvudbård med palmett- och blommönster.

Det benvita silket ställvis korroderat. Något slitage, smutsig, fläckar, ställvis skör (bryts). Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar flera knutrader, senare fransar.