Röd botten med polykroma blommor och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med palmett-, arabesk- och blomrankor. Korkull
Avkortade sidor. Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar varav några stela (cherook). Långsidorna med trampveck, smärre skador, baksidan med spå av klister.
Baksidan med etikett Essie Carpets, fine decorative oriental carpets.
Keshan-mattor från ateljén Dabir är kända för sin fina mjuka ull och sina tydliga, vackra samt detaljrika mönster.