Polykrom dekor av landskap med romantiserande figurscen, byggnader, djur, träd, blommor, kamelkaravan, tält samt sjö med fåglar och fiskar.
Abrash. Något slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med smärre trampveck och skador.