298
1308521

Matta, semiantik Keshan, sk Dabir, ca 196 x 126 cm

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
618 - 794 EUR
645 - 829 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med polykroma blommor och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med palmett-, arabesk- och blomrankor. Korkull

Avkortade sidor. Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar varav några stela (cherook). Långsidorna med trampveck, smärre skador, baksidan med spå av klister.

Proveniens

Baksidan med etikett Essie Carpets, fine decorative oriental carpets.

Keshan-mattor från ateljén Dabir är kända för sin fina mjuka ull och sina tydliga, vackra samt detaljrika mönster.