311
1292501

Matta, semiantik Marocko, troligen Beni Ourain, ca 263,5 x 181,5 cm (samt kortsidorna med ca 8-10 cm slätväv).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stora mörkbrun melerade romb liknande medaljonger. Bred huvudbård med stiliserad ranka.

Ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar, smärre fällningar. Långsidorna med smärre trampveck.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

383. Alexander Tovborg, "Bocca Baciata".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK