310
1319764

Matta, antik Mahal, Ziegler-mönster, ca 371,5-374,5 x 265-266 cm (samt en kortsida med lite slätväv).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Terrakottafärgad botten med polykromt spaljémönster med stora stiliserade palmetter och blommor. Smal benvit huvudbård med blom-, palmett-, arabesk och granatäppelrankor.

Ställvis något blekt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, trampveck, hål, smärre skador. Skadade sidor och ett hörn.