309
1281104

Matta, antik Kirman Laver figural, ca 238-242 x 153-157 cm (samt en kortsida med 1 cm slätväv).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Mörkblå botten med stor polykrom figurscen med härskarinna (troligen drottning Boran, Pūrāndokht) med uppvaktning och musicerande sällskap samt blomdekor. Europeiserande klädsel. Bred mörkblå huvudbård med fåglar, getter, rovdjur mot fond av blommor samt i hörnen kvinna som mjölkar get.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar, ställvis påmålad. Baksidan med smärre malskador, sidorna med smärre trampveck, senare och skadade fransar.