308
1283860

Matta, antik Kirman Laver figural, ca 209,5-211 x 131-133,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Röd botten med polykroma blommor och stor porträttmedaljong av en shah. Innerbård med inskriptioner i kartuscher och i hörnen medaljong med person vid blommor och vattendrag med fisk. Bred röd huvudbård med träd, blommor, fåglar, ormar, lejon, hästar med sadeltäcken samt andra djur.

Liten abrash. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga lagningar och skador, ställvis påmålad. Baksidan med spår av klistrad etikett, långsidorna med smärre trampveck och skador.