307
1320243

Pelarmatta, semiantik Kinesisk, ca 247 x 71 cm

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Gulmelerad botten med stor femkload drake bland moln, det heliga berget, vågor och inskriptioner.

Den övre delen är senare. Smärre slitage, något smutsig, fläckar, fällningar, lagningar. Baksidan med obetydliga malskador.