311
1292501

Matta, semiantik Marocko, troligen Beni Ourain, ca 263,5 x 181,5 cm (samt kortsidorna med ca 8-10 cm slätväv).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stora mörkbrun melerade romb liknande medaljonger. Bred huvudbård med stiliserad ranka.

Ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar, smärre fällningar. Långsidorna med smärre trampveck.