312
1320011

Matta, semiantik Meshed, ca 369,5 x 300 cm

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stora polykroma blom-, palmett- och arabeskslingor.Benvit huvudbård med växtranka. Märkt Saber.

Ställvis något obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar och fällningar, lagningar. Långsidorna med trampveck.