Arne Jones E1299
314
1313552

Matta, antik/semiantik Persisk, troligen Moud/Kirman, ca 388-390,5 x 301-315,5 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Mörkblå botten med rik polykrom dekor av blom- och palmettslingor, stor medaljong och hörnornament. Bred benvit huvudbård med blomslingor och buketter.

Det rödfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.