318
1261995

Gallerimatta, antik Sarab, ca 433,5 x 104 cm

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Kamelhårsfärgad botten med polykromt mönster av sex och en halv sammanhängande medaljonger med stiliserade blommor. Smal benvit huvudbård med blomranka

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, fällningar. Långsidorna med revor, skador och trampveck, kortsidorna med skador.