321
1319720

Matta, antik Teheran sannolikt, ca 317,5-319 x 206,5-215,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Mörkblå botten med stor vinröd medaljong, ljusbruna hörnornament samt polykroma blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med små grenar, stora palmett- och blomrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav några stela och några sköra (bryts). Sidorna med trampveck och skador.