320
1283309

Matta, antik Senneh, ca 243 x 150,5-162 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkbrun botten med polykromt tätt heratimönster och stor benvit medaljong. Röd huvudbård med stiliserad blom- och palmettranka.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar varav vissa stela (cherook), lagningar. Kanterna med skador och trampveck, ställvis något fälld på baksidan.