Arne Jones E1299
323
1319594

Matta/väska, antik Tekke chuval, Turkmen, ca 80-85 x 146-157 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Klubbat pris

Rödmelerad botten med tre rader polykroma Salor güls och underornament. Flera bårder, nedtill rader av stiliserade blommande träd.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar, ställvis skör (bryts), fällningar. Sidorna med skador.