324
1296836

Matta, semiantik Täbris, ca 297,5 x 224 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 620 - 1 800 EUR
1 710 - 1 900 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med tätt polykromt mönster av blommande träd och blommor. Bred mörkblå huvudbård med blommande träd samt blom- och palmettranka.

Något slitage och smutsig, fläckar, ställvis påmålad, lagningar. Lång- och kortsidorna med smärre trampveck, baksidan ställvis något fälld.