326
1303351

Matta, antik Västpersisk, möjligen Feraghan/Malajir, ca 197,5 x 129,5-131 cm (samt en kortsida med ca 1-1,5 cm slätväv).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Benvit botten med stor polykrom medaljong och hörnornament med stiliserade blomrankor. Bred mörkblå huvudbård med blom- och bladrankor.

Slitage, ställvis hårt. Smutsig, fläckar varav några sköra (bryts), smärre lagningar, skador och fällningar. Sidorna med trampveck och smärre skador.