327
1316288

Matta, semiantik Västpersisk, ca 382,5 x 302 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med tätt polykromt heratimönster. Röd huvudbård med stora palmett- och blomranka

Smärre slitage, ställvis något blekt, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.