Madeleine Pyk – en samling F769
328
1321263

Matta, old Västpersisk, ca 653,5 x 495,5 cm

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 750 EUR
4 360 - 5 450 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Med stort polykromt Arts and Crafts mönster. Blågrön melerad botten med stora palmettslingor och blommande träd. Benvit huvudbård med stor blom- och palmettranka.

Abrasher. Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med obetdliga skador