563
1319750

Ernst Josephson

(Sverige, 1851-1906)
Ernst Josephson, "Rembrandt och Saskia".

"Rembrandt och Saskia"

Signerad E. Josephson. Troligtvis utförd omkring 1889-1890. Tusch 33 x 20 cm.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 350 - 2 820 EUR

2 240 - 2 690 USD

Klubbat pris:
60 000 SEK
Tilläggslista

Troligtvis EJ signerad utan med påskrift: "E. Josephson".

Proveniens

Samling Sten Lindeberg; privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson. Minnesutställning", 1951, kat nr 346; Städtisches Kunstmuseum, Bonn, "Ernst Josephson. 1851-1906. Bilder und Zeichnungen", 22 mars - 6 maj 1979, kat nr 55; Museum Bochum, Kunstsammlung, "Ernst Josephson. 1851-1906. Bilder und Zeichnungen", 19 maj - 20 juni 1979, kat nr 55.

Konstnär

Representerad på alla stora museer i Sverige samt i Danmark, Norge och Finland.