Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
60
1305930

Karmstol samt taburett, Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), 1800-talets början, Sengustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Svängd stoppad rygg. Armstöd med antikiserande figurhuvuden. Koniska kannelerade ben. Dekor av pastellage. Sitthöjd 45, rygghöjd 84 cm.

Proveniens

Sätuna, Björklinge socken, Uppsala län.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Nordisk familjeboks tryckeri 1909. Se sid 344.