Important Spring Sale 633

1069 föremål
1. Mästerstyckeskåp, för Mathias Wilhelm, Stockholm 1755, Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
4. Skänk, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
7. Byrå, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
9. Byrå, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
11. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
12. Hörnbyrå, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
14. Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
16. Byrå, Stockholmsarbete 1700-tal, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
19. Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
20. Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
22. Byrå, Italien 1700-tales senare del, Louis XVI.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
24. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
25. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
26. Byrå, Mälardalen omkring år 1800, Gustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Skrivbord, s.k. Partners desk, 14 lådor, England 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
32. Konsolbord, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
33. Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
34. Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
35. Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
37. Bord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
38. Bord, ett par snarlika, England 1800-tal i Thomas Hopes (1769-1831) manér.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
39. Bord, Mälardalen ca år 1800, Gustavianskt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
43. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
44. Soffa, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
46. Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
47. Karmstolar, ett par, Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
50. Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
51. Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1780-tal, Gustavianska.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
52. Bergére, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
58. Karmstolar, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
59. Karmstolar, ett par, 1800-talets första hälft, Sengustavianska.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
62. Karmstolar ett par samt fyra salsstolar, 1700-talets andra del, Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
68. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
69. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
75. Ljuskrona, för sex ljus. Sverige, 1800-tal, Barockstil.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
76. Ljuskrona, för sex ljus. Sverige, 1800-tal, Barockstil.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
77. Ljuskrona, för sex ljus, Österrike/ Böhmen, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
78. Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
80. Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
82. Ampel, för åtta ljus, ca år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
83. Ampel, för fyra ljus, 1800-talet första del, Empire.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
84. Ampel, för sex ljus, 1800-talets mitt, Senempire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
86. Spegel, Stockholmsarbete 1763, Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
96. Speglar ett par, troligen Tyskland sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
99. Biblioteksur, George Prior (1765-1812) London.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
101. Konsolur, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784) Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK