1316591

Byrå, 1700-talets mitt, Rokoko.

Byrå, 1700-talets mitt, rokoko.

Fanerad med valnöt och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Nyckel medföljer. Längd 120, bredd 59, höjd 83 cm.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 456 - 2 947 EUR

Klubbat pris:
34 000 SEK
Proveniens

Edsbergs slott, Sollentuna, familjen Rudbeck.
Bukowskis auktion n:o 205, år 1915 föremål nr 132.

Om auktionen
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61